Рейтинг ЗВО України за результатами акредитаційних експертиз 2019-2024 « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Зовнішнє оцінювання
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
ЗВО України
ТОП-10 ЗВО України
Інформація для рейтингу
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
: пошук :
 
: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Рейтинг ЗВО України за результатами акредитаційних експертиз 2019-2024
15-05-2025

За версією Центру міжнародних проєктів «Євроосвіта» акредитаційні експертизи, які здійснює Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) в закладах вищої освіти України (ЗВО), є найбільш комплексним та об’єктивним інструментом оцінювання ефективності роботи українських університетів. Під час проведення таких експертиз аналізується не лише якість реалізації освітнього процесу, а й результати міжнародної проєктно-грантової діяльності, науково-інноваційної роботи, академічної мобільності, навчально-методичного забезпечення, кадрового потенціалу та інших ключових компонентів, що безпосередньо впливають на позиції ЗВО в національних та міжнародних рейтингах.

У зв’язку з цим Центр «Євроосвіта» продовжує практику укладання рейтингу ЗВО за результатами акредитацій освітніх програм (Ra, далі – Рейтинг), які були проведені НАЗЯВО.

У поточному Рейтингу враховано всі рішення Національного агентства за період 2019–2024 років щодо тих закладів, у яких було здійснено п’ять або більше акредитаційних експертиз за цей часовий проміжок.

1. Методика

Методика обчислення Рейтингу для кожного ЗВО залишилася незмінною порівняно з попереднім рейтингом за 2019–2023 роки (https://euroosvita.net/index.php/?category=1&id=8189). Водночас відбулося уточнення вагових коефіцієнтів: підвищено вагу показника загальної кількості акредитованих освітніх програм і, відповідно, зменшено вагу показника умовних акредитацій (Ку), що стосуються річних програм або акредитацій зі зниженою тривалістю. Ці зміни зумовлені необхідністю більш адекватно відображати масштаби акредитаційної діяльності університетів, оскільки Рейтинг базується на даних за п’ятирічний період (2019–2024 роки), що дозволяє оцінити не лише якість, а й сталість і обсяг акредитаційної роботи.


Таким чином, рейтинг Ra для окремо взятого ЗВО будемо обраховувати за наступною формулою:

Rа = 0.60Ка + 0.10Kз + 0.20Ку - 0.10Кн
(1)

Опис показників Ка, , Ку, Кн наведено в таблиці 1.

Таблиця 1. Показники для обрахування рейтингу акредитацій освітніх програм Ra

Показник
Назва показника
Ваговий коефіцієнт
Зміст показника
1
Ка
Показник загальної кількості акредитованих освітніх програм
0,60
Визначається для кожного ЗВО, як сумарна кількість акредитованих освітніх програм НАЗЯВО всіх рівнів вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії), приведена до одиничного базису
2
Кз
Показник кількості акредитованих освітніх програм, визначені як «зразкові»
0,10
Визначається для кожного ЗВО, як сумарна кількість акредитованих освітніх програм НАЗЯВО всіх рівнів вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії), які визначені як «зразкові», приведена до одиничного базису
3
Ку
Показник кількості акредитованих освітніх програм терміном на 1 рік, які визначені як «умовні»
0,20
Визначається для кожного ЗВО, як сумарна кількість акредитованих НАЗЯВО освітніх програм всіх рівнів вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії), які отримали сертифікат про акредитацію на 1 рік і визначені як «акредитовані умовно», приведена до одиничного базису
4
Кн
Показник кількості освітніх програм, які в результаті акредитаційної експертизи не отримали сертифікат про акредитацію і визначені як «неакредитовані»
0,10
Визначається для кожного ЗВО, як сумарна кількість освітніх програм всіх рівнів вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії), які пройшли експертизу НАЗЯВО, але не отримали сертифікат про акредитацію і визначені як «неакредитовані», приведена до одиничного базису


Послідовність розрахунків Rа наступна:

1. У відповідності до рішень НАЗЯВО (доступ до даних за посиланням: https://naqa.gov.ua/, розділ «Документи» - «Протоколи засідань») визначається кількість акредитованих (А), акредитованих із визначенням «зразкова» (Зр), умовно акредитованих (Уа) та не акредитованих (Неакр) освітніх програм для кожного ЗВО та виділяються відповідні максимальні значення серед усіх ЗВО Аmax, Зрmaх, Уаmaх, Неакрmaх.

2. Показники Ка, Кз та Кн визначаються шляхом приведення відповідного отриманого значення до одиничного базису за формулами:

Ка = А/Аmaх;
Кз = Зр/Зmaх;
Кн = Неакр/Неакрmaх
(2)

3. Показник Ку визначається шляхом приведення відповідного отриманого відсотка до зворотного одиничного базису за формулою:

Ку= (Уаmaх - Уа)/Уаmaх.
(3)


2. Розрахунки Рейтингу (Rа)

Результати розрахунку Рейтингу ЗВО України за результатами акредитацій освітніх програм () за 2019-2024 роки наведені в таблиці 2. Зазначені розрахунки здійснено для 208 ЗВО України, для яких було проведено акредитацію не менше п’яти освітніх програм протягом вищезазначеного періоду.

У порівнянні з 2023 роком позиції університетів у п’ятірці лідерів за результатами акредитації освітніх програм зазнали суттєвих змін:

1. Київський національний університет імені Тараса Шевченка у 2024 році успішно акредитував 61 освітню програму. Загальна кількість його успішних акредитацій досягла 473, що забезпечило університету перше місце в рейтингу з кількісним значенням індексу Rа = 0,7000.

2. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», який очолював рейтинг у 2023 році, у 2024 році суттєво знизив активність в акредитаційній діяльності: замість 120 ОП 2023 року у 2024 році ним було акредитовано лише 39 програм. Внаслідок цього університет опинився на другому місці з 260 загальними успішними акредитаціями та індексом Rа = 0,5780.

3. Національний університет «Львівська політехніка» зберіг третю позицію в рейтингу, акредитувавши у 2024 році 40 освітніх програм. Загальна кількість успішних акредитацій становить 160, а індекс Rа – 0,3982.

4. Національний університет біоресурсів і природокористування України також зберіг минулорічне четверте місце, маючи 137 загальних успішних акредитацій і індекс Rа = 0,3852. У 2024 році він акредитував 36 освітніх програм.

5. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна суттєво покращив свої позиції: у 2024 році він акредитував 67 освітніх програм, що дозволило йому піднятися з десятого на п’яте місце. Загалом університет має 164 успішні акредитації, а значення індексу Rа становить 0,3634.

Таким чином, рейтинг закладів вищої освіти України, укладений на основі результатів акредитаційних експертиз, проведених Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти у 2019–2024 роках, засвідчив зростаюче значення зовнішнього незалежного оцінювання як інструменту комплексного аналізу ефективності діяльності університетів. Отримані результати підтверджують доцільність використання акредитаційних даних як репрезентативного критерію оцінювання якості вищої освіти в Україні та підкреслюють потребу в подальшому удосконаленні інституційної спроможності університетів до системної акредитаційної діяльності як індикатора академічної зрілості та конкурентоспроможності.

Таблиця 2. Рейтинг акредитацій освітніх програм

(Електронна версія Таблиці 2 дозволяє відображену в ній інформацію сортувати)


Рейтинг ЗВО України за результатами акредитаційних експертиз  2019-2024

: анонси :
: акценти :
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
(044) 290-41-24
(044) 290-41-24 (*122)
факс:
(044) 290-41-24
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів