УЦОЯО: на сьогодні нормативних документів, які б регулювали вступну кампанію 2025 року, ще немає
Уже за якихось 10 днів почнеться новий навчальний рік, відповідно учні й учениці випускних класів хочуть дізнатися про те, якими будуть випускні / вступні іспити.
На жаль, на сьогодні нормативних документів, які б регулювали вступну кампанію 2025 року, ще немає. Нагадаємо, що, відповідно до Закону України «Про освіту», здобувачі повної загальної середньої освіти мають пройти державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ДПА у формі ЗНО) для того, щоб отримати документ про освіту, а також ЗНО, щоб вступити до закладів вищої освіти. Однак через повномасштабне вторгнення росії в Україну останні три роки ДПА у формі ЗНО для здобувачів повної загальної середньої освіти скасовувалася, а замість ЗНО проводився національний мультипредметний тест (НМТ).
Міністерство освіти і науки України спільно з Комітетом з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України за участі Українського центру оцінювання якості освіти уже узгоджують ключові аспекти організації та проведення випускних / вступних випробувань у 2025 році з метою напрацювання проєкту відповідного спеціального Закону. Щойно Верховна Рада України ухвалить цей документ, ми зможемо повідомити про нього офіційно й надати всі належні роз’яснення, зокрема й на ютуб-каналі ( https://www.youtube.com/channel/UC_lBjusi7MNzxjQhtNSH_jw ) Українського центру оцінювання якості освіти.
Попри відсутність на сьогодні нормативної бази щодо означеного вище питання, майбутні вступники вже починають інтенсивну підготовку до іспитів. У зв’язку із цим до УЦОЯО все частіше надходять запитання про те, які б спеціальні курси підготовки до НМТ чи яких би репетиторів, які готують до НМТ, ми б порадили. Відповідь на всі подібні запити стандартна: УЦОЯО ніколи не дає жодних порад чи рекомендацій ані щодо репетиторів, ані щодо курсів з підготовки, адже це очевидний конфлікт інтересів, а крім того, завжди застерігає, що будь-які підготовчі курси чи окремі особи, які пропонують буцімто «тестові завдання від розробників НМТ», є недоброчесними, адже використовують очевидну маркетингову технологію для просування своїх послуг. Наголосимо: реальні тестові завдання НМТ, тобто ті, які використовують під час реальних сесій тестувань у межах НМТ, є конфіденційними матеріалами, підготовка яких здійснюється в спеціальних приміщеннях з обмеженим доступом. Тому будь-чиї розповіді про нібито «наявність цих завдань у них» є уведенням в оману зацікавлених осіб шляхом використання неприхованої маніпуляції.
До речі, не меншими маніпуляторами можна назвати і тих, хто обіцяє швидкий результат із мінімальними зусиллями з боку вступника, адже цілком зрозуміло, що високий результат на НМТ — це підсумок довготривалої й системної підготовки з того чи того навчального предмета, на чому наголошують учасники тестувань, які свого часу показали максимальні результати ( https://testportal.gov.ua/200-baliv-na-nmt-dosvid-sekrety-ta-istoriyi-uchasnykiv/ ).
Найкраща підготовка до тестувань — це наполегливе й відповідальне навчання в закладі освіти, яке забезпечує міцний фундамент для високого результату на НМТ. Цей фундамент, звичайно, варто підсилювати ознайомленням із форматами завдань, які використовують у тестах НМТ, розв’язанням типових тестових завдань ЗНО / НМТ минулих років. Такі тренування є корисними, адже допомагають навчитися правильно розподіляти час, контролювати свій емоційний стан, уникати випадкових помилок.
Щоб підтримати вступників у цьому, УЦОЯО пропонує цілу низку доступних і безоплатних матеріалів для підготовки до тестувань, серед яких:
- добірки демонстраційних тестів НМТ на Всеукраїнській школі онлайн ( https://lms.e-school.net.ua/ );
- тести минулих років ( https://testportal.gov.ua/testy-mynulyh-rokiv/ ) у відповідному розділі на сайті УЦОЯО;
- тренажери для підготовки до НМТ ( https://lv.testportal.gov.ua/index.php/pidhotovka-do-testiv ) на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Радимо вам ними користуватися і бажаємо натхнення на шляху до успіху! Ми переконані, що кожний і кожна має потенціал досягти високого результату під час вступних іспитів, якщо наполегливо й старанно навчатиметься. |