МОН: Учнівство за кордоном зможе дистанційно вивчати український компонент освітніх програм
Набув чинності наказ МОН від 21.08.2023 № 1022 ( https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zabezpechennya-navchannya-uchniv-yaki-viyihali-z-ukrayini-vnaslidok-povnomasshtabnogo-vtorgnennya-rosijskoyi-federaciyi-i-zdobuvayut-osvitu-v-zakladah-osviti-krayini-perebuvannya- ), що визначає особливості навчання дітей, які виїхали з України через повномасштабне вторгнення російської федерації й здобувають освіту одночасно в школі країни перебування та Україні.
Зокрема, такі діти можуть навчатися дистанційно в створених класах в окремо визначених органами місцевого самоврядування закладах освіти (до пʼяти на область і Київ).
У цих класах учні й учениці зможуть вивчати тільки предмети українознавчого компонента. Освітній процес для таких учнів буде організовано відповідно до типової освітньої програми ( https://mon.gov.ua/ua/news/uchitisya-ukrayinskoyu-za-kordonom-mon-zatverdilo-osvitnyu-programu-z-ukrayinoznavchim-komponentom ) (наказ МОН від 18.08.2023 № 1014). Тижневе навантаження становить від шести годин у початковій до восьми в старшій школі.
Водночас заклади загальної середньої освіти зараховуватимуть оцінювання з предметів, спільних для закордонних і українських шкіл.
«Така модель навчання запроваджена для того, щоби зменшити навантаження на учнівство, яке вимушено вчитися за кордоном. Водночас програма допоможе зберегти звʼязок цих дітей з Україною і мʼяко повернутися в нашу систему освіти після повернення додому. Буде визначено пʼять шкіл у кожному регіоні, у кожній може бути як один, так і кілька класів. Проте за потреби, якщо побачимо збільшення попиту на таке навчання, будемо розширювати перелік шкіл», — сказав заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків.
Перелік закладів освіти, в яких можна вивчати українознавчі предмети, визначатимуть органи управління у сфері освіти обласних, Київської міської військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Які предмети учнівство вивчатиме в окремих класах (групах):
1–4 класи:
Українські мова й література; Я досліджую світ (у частині громадянської й історичної освітньої галузі). 5–9 класи:
Українська мова; Українська література; Вступ до історії України та громадянської освіти (5 клас); Історія України. Всесвітня історія (6 клас); Історія України (7–9 класи); Основи правознавства (9 клас); Географія (8–9 класи). 10-11 класи:
Українська мова; Українська література; Історія України; Громадянська освіта (10 клас); Географія (11 клас); Захист України. Також у межах тижневого навантаження передбачено години для індивідуальних занять і консультацій: одна на тиждень для 1–4 класів і по дві — для 5–11 класів. |