Мінімальна зарплата зросте


Мінімальна зарплата в Україні зросте з 1 січня 2019 року до 4170 грн, повідомив прем’єр Володимир Гройсман.Підвищення виявиться менше запланованого – плюс 447 грн, а не 477, як раніше пропонував Кабмін. Але це зростання підніме заробітки бюджетникам, оскільки їх оклади повинні перерахувати по всій Єдиній тарифній сітці (ЄТС).

Експерти кажуть, що економічних передумов для зростання мінімалки немає, але влада змушена виконувати свої обіцянки перед виборами, – інформує Сьогодні.ua.

Що в кишені

Нагадаємо, зараз в Україні найманому працівнику, який відпрацював повний місяць (в середньому 168 годин), не можна платити менше 3723 грн «брудними», на руки це 2997 грн. Після того як мінзарплата зросте до 4170 грн, на руки вийде 3357 грн (+360 грн). З урахуванням прогнозованої річної інфляції (офіційно 9%) реальна надбавка в місяць становитиме 330 грн – вартість трьох кілограмів м’яса або 15 літрів молока.

Оклад працівника 1-го розряду (прибиральниця, вахтер) становить всього 1762 грн, а більше мінімалки отримують лише бюджетники, починаючи з 12-го розряду (вчителі, лікарі), у яких оклад 3735 грн.

У бюджетній сфері тими професіями, де мінзарплата більше окладу, доплачують за рахунок скарбниці. З 2019 року зарплата виявиться мінімальною аж до 14-го розряду (хірург 1-ї категорії, викладач вузу). Істотне підвищення заробітків відчують лише працівники 15-го розряду і вище – науковці, доценти, професори. Наприклад, оклад старшого наукового співробітника збільшиться на 510 грн, професора – на 578 грн.

Профспілки і експерти

Профспілкові лідери країни вважають, що мінзарплата повинна бути підвищена з 1 січня набагато більше – до 7700 грн, тобто більше ніж удвічі.

«За розрахунками Федерації профспілок України, які враховують фактичну вартість продкошика, витрати на житло, освіту, охорону здоров'я, утримання родини і інфляцію, мінзарплата повинна бути не менше 7700 грн. Посадовий оклад працівника 1-го тарифного розряду ЄТС – більше мінзарплати, а прожитковий мінімум для працездатних – 5200 грн», – сказано в офіційному повідомленні Федерації профспілок України.

Але економісти кажуть, що дворазового зростання мінзарплати держбюджет не витримає, адже зростання економіки ледь перекриває темпи збільшення витрат на виплату боргів за закордонними позиками. За словами президента Украналітцентру Олександра Охріменка, нинішній стан економіки країни взагалі не дозволяє підвищувати мінзарплати, але влада змушена виконувати свої обіцянки, оскільки настає рік виборів.

«Бюджетникам піднімуть, а в приватному секторі, насамперед це торгівля, стане ще більше працівників, які оформлені на півставки, а працюють повний день. Зарплата їх залишиться колишньою», – аналізує Охріменко.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що «тіні» не тільки стане більше, але і малий і середній бізнес скоротить частину працюючих, щоб підняти заробітки тим, хто залишився. А це означає зростання безробіття і трудової еміграції.

Що купимо після підвищення

Щоб прожити навіть на підвищену мінзарплату, українець, який живе в 30-метровій квартирі і оформив субсидію, буде змушений харчуватися переважно хлібом, овочами, картоплею, молоком і яйцями. Оскільки 3000 грн, що залишилися після оплати компослуг, вистачить на 10 кг картоплі (норма МОЗ) вартістю 60 грн, 10 кг чорного і білого хліба – 370 грн, 13 кг овочів – 200 грн, 120 яєць – 1240 грн, 1 л молока або кефіру – 630 грн, 1 л олії – 34 грн, 2 кг цукру – 28 грн. Всього 1562 грн. На м’ясо, рибу, фрукти, сири грошей практично не залишиться.Огигінал новини «Мінімальна зарплата зросте» - https://euroosvita.net/index.php/?category=1&id=5760
«Євро Освіта»  - https://euroosvita.net/index.php