За два місяці до завершення навчального року Міністерство освіти і науки, молоді та спорту (МОНМС) розродилося новою ініціативою: запровадження підсумкових контрольних робіт у 5— 8 класах загальноосвітніх навчальних закладів із чотирьох предметів.Офіційна мета акції — визначення рівня засвоєння матеріалу відповідно до нинішнього Державного стандарту базової загальної середньої освіти і його оновлення. Проте докладніше ознайомлення з черговою ініціативою головного освітнього відомства країни наводить на зовсім інші думки.
Річ у тому, що варіанти завдань підсумкових контрольних робіт школи можуть добирати тільки за визначеними міносвіти посібниками. У відповідному листі цього відомства зазначено, якими саме посібниками повинні користуватися вчителі: видавничої групи «Основи», «Літери ЛТД» і видавництва «Ранок».
Звісно, у школах виник ажіотаж навколо купівлі зазначених посібників. При цьому з’ясувалося, що всі книжки друкуються у видавництві «Ранок». Орієнтовна ціна одного посібника — 15 гривень. Школи зможуть отримати безкоштовно лише примірники для вчителів.
Прості підрахунки дозволяють говорити про грандіозний бізнес-проект. В Україні у 5—8 класах навчається по 300 — 400 тисяч дітей у кожній паралелі. Зрозуміло, що всі учні цих посібників не купуватимуть. Тому уявімо, що з метою підготовки до підсумкових контрольних книжки придбають бодай по 200 тисяч учнів із кожної паралелі цих класів, — у масштабах України це близько 800 тисяч учнів. По чотири збірники, — адже контрольні роботи проводять із чотирьох предметів. По 15 гривень кожен. Підрахунок простий: 800 000 х 4 х 15 = 48 000 000 грн.
Слід зазначити, що у видавництві з частини предметів підготовлено також збірники розв’язків до завдань, орієнтовно — ще по 10 грн. Неважко полічити й ці додаткові надходження.
Цікаво, який відсоток від зазначеного проекту отримає основний його ініціатор — керівництво профільного міністерства?
Насправді ця оборудка не має нічого спільного з підготовкою до оновлення Державних стандартів. Наприкінці навчального року в 5—8 класах учителі завжди проводили підсумкові контрольні роботи. Проте вперше (при цьому керівництві Міносвіти) вони «прив’язані» до конкретних виданих посібників.
У цих посібниках вміщено від 15 до понад 30 варіантів тестів, і пропонується роздавати учням різні варіанти. Не передбачено й однакових процедур проведення оцінювання, отож їх характер залежатиме від рівня вимогливості вчителів до своїх учнів. Оскільки ж різні варіанти тестів та різні процедури проведення контрольних у різних школах роблять некоректним порівняння їх результатів, вважати ці контрольні роботи об’єктивною оцінкою якості освіти не можна.
А підготовка до оновлення Державних стандартів мала б відбуватися зовсім в інший спосіб: шляхом моніторингових досліджень навчальних досягнень, які можна провести лише на репрезентативній вибірці учнів, а також аналізу результатів українських учнів у міжнародному дослідженні природничо-математичної освіти TIMSS, де ми опинилися нижче від середнього результату серед 48 країн.
То що ж переважає в цьому почині профільного міністерства — турбота про якість освіти дітей чи бізнес на їх батьках?