З 1 липня 2025 року міжнародні практики комплексного захисту прав дітей у системі кримінальної юстиції впроваджуватимуться в усіх регіонах України. Відповідний Наказ підписали Офіс Генерального прокурора спільно з Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції та Міністерством соціальної політики.
Стандарти враховують вік, рівень розвитку та індивідуальні потреби дитини, забезпечуючи захист її прав на кожному етапі кримінального процесу. Серед ключових принципів:
🔹 доступ дитини до безоплатної правової, медичної, соціальної та психологічної допомоги;
🔹 спеціалізація прокурорів, слідчих, адвокатів і психологів;
🔹 проведення процесуальних дій у комфортному, безпечному середовищі;
🔹 запобігання повторній травматизації — мінімізація кількості допитів, дистанційна участь у судовому процесі та недопущення контакту з підозрюваними або обвинуваченими.Пілотний проєкт стартував у 2023 році в шести регіонах країни. Минулого року його було розширено на 12 областей. За цей час відкрито 13 центрів за моделлю «Барнахус» і понад 100 приміщень, облаштованих за методикою «Зелена кімната».
Питання впровадження таких стандартів є особливо актуальним в умовах повномасштабного вторгнення рф. За офіційними даними, понад 7000 дітей в Україні постраждали внаслідок збройної агресії. І це лише офіційні дані кримінальних проваджень, повна кількість постраждалих очевидно є значно більшою.
Виклики війни потребують якісного оновлення системи кримінальної юстиції. Впровадження стандартів правосуддя, дружнього до дитини, — один із ключових напрямів роботи ювенальних прокурорів Офісу Генпрокурора.
Докладніше на сайті www.gp.gov.ua >>>.