Прийом на навчання та організація закладами вищої освіти освітнього процесу для здобувачів призовного віку: розпочате комплексне дослідженняДо кінця навчального року Державна служба якості освіти України проводить комплексне моніторингове дослідження ризиків та проблемних питань якості організації освітнього процесу серед здобувачів освіти призовного віку, що включатимете вибіркові перевірки.
Протягом січня-лютого 2024 року проаналізовано інформацію з
Єдиної державної електронної бази з питань освіти про заклади освіти про кількість здобувачів вищої та фахової передвищої освіти
особами чоловічої статі 1964-1994 років народження, які вступили або поновлені на денній формі навчання
у 2021-2023 роках.
Результати аналізу свідчать про аномальне збільшення контингенту здобувачів вищої та фахової передвищої освіти у 2022 році: в цілому у 19 разів (або на 1880%). Найбільший сплеск зафіксовано в закладах освіти приватної форми власності, у відокремлених структурних підрозділах закладів вищої освіти обох форм власності, а також у деяких закладах державної форми власності, які 2021 року не мали здобувачів цієї категорії або зараховували не більше десяти осіб.
Зазвичай вступники обирали здобуття непослідовних рівнів освіти, університети у великих містах, спеціальності, найдешевші за вартістю або ті, де для вступу за кошти фізичних/юридичних осіб передбачено лише подання мотиваційних листів, — тобто за спрощеною системою без обов’язкового складання НМТ. Лише незначна частка осіб із досліджуваної категорії вступали до закладів вищої освіти у 2022-2023 роках за результатами НМТ та ЗНО.
Найменші цифри збільшення контингенту за досліджуваною категорією осіб у 2022 році зафіксовано в закладах медичного спрямування та з іншими специфічними умовами навчання, вступ до яких відбувається за більш жорсткими вимогами та передбачає попередню ґрунтовну підготовку.
Через зростання кількості вступників на контрактне навчання і, відповідно, максимальне заповнення ліцензованого обсягу закладів вищої освіти, збільшується навантаження на аудиторний фонд та викладацький склад. У ситуації, що склалася, існує небезпека недотримання керівниками окремих закладів вищої освіти вимог законодавства стосовно організації освітнього процесу та забезпечення виконання освітніх, освітньо-професійних та освітньо-наукових програм для зазначеної категорії здобувачів.
У такій ситуації
Служба вбачає значні ризики, що можуть спричинити тривалі негативні наслідки на рівень організації освітнього та управлінського процесів, ступінь забезпечення закладів вищої освіти науково-педагогічними (педагогічними) працівниками, а також якість підготовки фахівців різних галузей.
Додатково:
ДСЯО: Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері освіти в умовах воєнного стану