Індекс академічної свободи (Academic Freedom Index - AFI) публікує Інститут політичних наук при Університеті імені Фрідріха Олександра Ерланген-Нюрнберг, Німеччина (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany). Проект стартував у 2017 році, а перше видання було опубліковано в 2020 році.
Індекс включає п’ять показників академічної свободи: свобода дослідження та викладання, свобода академічного обміну та поширення інформації, інституційна автономія, цілісність університетського містечка та свобода академічного та культурного самовираження. Він базується на оцінках понад 2000 міжнародних експертів.
Academic Freedom Index 2023 відображає ситуацію станом на грудень минулого року.Поточні 10% країн з найбільшим рівнем академічної свободи складаються переважно з європейських країн, таких як Чехія, Бельгія та Італія, і країн Латинської Америки, таких як Гондурас, Аргентина та Перу, а також Ямайка, Ізраїль та Нігерія.
Найгірші країни з академічною свободою – Туркменістан, Еритрея, М’янма та Північна Корея. Оновлене дослідження сигналізує про зниження рівня академічної свободи у Великобританії, США, Польщі, Мексиці, Бразилії, Індії, Україні та Китаї.
Навпаки, ситуація покращилася в ряді країн, таких як Сейшельські острови, Чорногорія, Гамбія, Казахстан і Узбекистан.
У Східній Європі та Центральній Азії занепад пов'язаний із зростанням політичної автократії.
Докладніше на сайті academic-freedom-index.net >>>Завантажити Academic Freedom Index 2023: