На Конференції ЮНЕСКО з питань догляду та освіти в ранньому дитинстві, що відбулася в Ташкенті, Узбекистан, з 14 по 16 листопада 2022 року, країни учасники обов'язалися інвестувати не менше 10% загальних витрат на освіту в дошкільне навчання для забезпечення заробітної плати та умов праці персоналу дошкільних навчальних закладів принаймні на рівні з зарплатами вчителів початкової школи. Вони також підтвердили зобов'язання гарантувати принаймні один рік безкоштовної дошкільної освіти відповідно до Цілей сталого розвитку.
Дослідження в галузі нейронаук і соціальних наук показують, що 85% розвитку мозку відбувається в перші 5 років життя. Зокрема, перші 3 роки життя життєво необхідні для пробудження дитячого потенціалу. Щоб привернути увагу до цього важливого етапу розвитку дитини та відновити зобов'язання щодо догляду та освіти в ранньому дитинстві, на Всесвітній конференції зібралися понад 2,500 учасників зі 147 країн, включаючи глав держав, міністрів, освітян та експертів.
"Інвестування в раннє дитинство має вирішальне значення для зменшення соціальної нерівності, яка починається ще до народження. Довгий час раннє дитинство було сліпою зоною в державній політиці. Збільшення фінансування, як національного, так і міжнародного, змінить ситуацію для майбутніх поколінь."- Одрі Азуле, Генеральний директор ЮНЕСКО.
Підсумковий документ конференції, Ташкентська декларація, прийнята країнами в останній день конференції, підтверджує право всіх дітей на дошкільну освіту і надалі закликає до більшої уваги до екологічної освіти, щоб забезпечити початок обізнаності про зміну клімату та сталий розвиток у перші роки.
Звіт ЮНЕСКО, підготовлений до конференції, показав, що в усьому світі участь у дошкільній освіті значно зросла за останні десять років, збільшившись з 46% у 2010 році до 61% у 2020 році.
Докладніше на сайті unesco.org