Орендна плата та ціни на житло в ЄС продовжили своє стійке зростання в першому кварталі 2022 року, піднявшись на 1,4% і 10,5% відповідно в порівнянні з першим кварталом 2021 року.Ця інформація надходить з даних про оренду та
цін на житло,
опублікованих Євростатом. У статті представлено кілька висновків з більш детальної
статті Statistics Explained про статистику про статистику цін на житло.
фото з сайту ec.europa.euПісля різкого зниження в період з другого кварталу 2011 року по перший квартал 2013 року ціни на житло залишалися більш-менш стабільними в період з 2013 по 2014 рік. Потім відбулося стрімке зростання на початку 2015 року, з тих пір, коли ціни на житло зростали набагато швидшими темпами, ніж орендна плата.
За період 2010 року до першого кварталу 2022 року орендна плата зросла на 17%, а ціни на житло – на 45%.З 2010 року ціни на житло зросли більш ніж удвічі в Естонії, Угорщині, Люксембурзі, Чехії, Латвії, Литві та Австрії
При порівнянні першого кварталу 2022 року з 2010 роком ціни на житло зросли більше, ніж орендна плата в 19 державах-членах ЄС.
З огляду на інфляцію і зростання ставок по іпотеці, аналітики припустили, що бульбашка нерухомості лопне. Однак останні цифри не свідчать про зниження. У першому кварталі в річному вимірі ціни на квартири в Чехії зросли на чверть, що є найвищим показником в ЄС.
Ціни на нерухомість випереджають інфляціюЗа словами економіста, зростання цін на нерухомість в ЄС все ще випереджає саму інфляцію.
«Висока інфляція в поєднанні з дешевими грошима не тільки стимулює кредити на покупку нерухомості, але в той же час залучає інвесторів на ринок нерухомості з перспективою позитивної віддачі і забезпечення реальної вартості грошей», - коментує головний економіст Creditas Петро Дюфек.
У випадку з Чехією ринок нерухомості до недавнього часу підтримувався доступними іпотечними кредитами, але процентні ставки за якими вже значно зросли до теперішнього часу, а крім того, навесні банки знову зробили жорсткішими умови надання іпотеки. Таким чином, інтерес до покупки квартири в кредит знизився, але ще не повністю проник в ціни.
«До сих пір вірно, що деякі інвестори вважають нерухомість надійним страхуванням від інфляції. При цьому витрати на будівництво за останній рік значно зросли, що, безперечно, вплинуло на ціни», – коментує Петро Дюфек.
фото з сайту ec.europa.euЦіни на житло зросли у 24 державах-членах ЄС і знизилися у трьох, причому найвище зростання відбулося в Естонії (+174%), Угорщині (+152%) та Люксембурзі (+131%). Зниження спостерігалося в Греції (-23%, див. примітки), Італії (-10%) і на Кіпрі (-8%).
Докладніше на сайті https://ec.europa.eu/eurostat >>>