Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина взяла участь у заключному засіданні Наглядової ради проекту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні».Засідання відбулось відразу після Фінальної конференції проекту і спрямоване на підведення підсумків досягнутих результатів та визначення аспектів, в яких Рада Європи може підтримати Україну в боротьбі з насильством щодо дітей у майбутньому.
Під час свого виступу Аксана Філіпішина як член Наглядової ради звернула увагу на успіхи проекту, яких було досягнуто, незважаючи на складні умови пандемії COVID-19.
Так, у рамках проекту
було розроблено Методичні рекомендацій щодо проведення працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини моніторингу дотримання права дітей на захист від насильства та жорстокого поводження. Методичні рекомендації розроблені відповідно до стандартів Ради Європи та базуються на міжнародному досвіді правозахисних організацій. Такий інструмент є інноваційним і буде розповсюджений серед країн-членів Ради Європи як перший досвід відповідних напрацювань.
Методичні рекомендації було апробовано під час проведення моніторингу дотримання права дітей на захист від насильства: наразі вже проведено 26 таких візитів.
Проект об’єднав зусилля багатьох відомств, державних та недержавних інституцій з єдиною метою – подолання насильства щодо дітей та імплементація положень
Ланцаротської Конвенції.
Аксана Філіпішина відзначила, що Україна сьогодні увійшла в фазу активного напрацювання законодавчих змін у сфері захисту дітей від насильства. Тому важливим є не тільки подальше удосконалення нормативно-правової бази, а і продовження моніторингу і оцінки ефективності реалізації положень Ланцаротської Конвенції.
Крім того,
потребує особливої уваги питання підготовки, модульного навчання працівників соціальної сфери (соціальних працівників, вчителів, вихователів та ін.) у питаннях раннього виявлення дітей, які потенційно можуть стати жертвами/свідками насильства, у тому числі сексуального. Адже саме вони першими стикаються із сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах та які потребують додаткової підтримки. Тому ключова роль таких суб’єктів вжити заходів щодо недопущення потрапляння таких дітей у площину кримінального процесу.
Представник Уповноваженого висловила сподівання, що робота у сфері захисту дітей від насильства не закінчиться на цьому проекті, а продовжуватиметься і надалі.