Україні необхідна реформа охорони здоров’я, але реалізовувати її повинні компетентні чиновники — з необхідною освітою, досвідом і фаховою експертизою. Таку думку висловив проректор Одеського національного медичного університету Анатолій Сон в ефірі телеканалу «Академія».Він зазначив, що за два роки команда в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун здійснила чимало заходів для реформування галузі, в тому числі й позитивних. Однак
через низьку компетентність по кожному напрямку допущені серйозні помилки. Наприклад, перетворення закладів охорони здоров’я в комунальні підприємства і принцип «гроші йдуть за пацієнтом» докорінно суперечать один одному.
«Комунальні підприємства — це зовсім інша форма власності, це бізнес, який повинен заробляти. Виходить, що клініка повинна бути готовою до того, щоб прийняти складного пацієнта, зробити операцію, пролікувати і тільки потім, можливо, у недалекому майбутньому, отримати за це винагороду», — сказав Анатолій Сон.
На його думку, ідея передати закупівлі авторитетним міжнародним організаціям, які працюють під егідою ООН і ЮНІСЕФ, здавалася правильною. Проте на практиці стару корупційну схему змінила нова, в результаті куплені за передоплатою ліки Україна навіть через 3 роки не отримала в повному обсязі.
МОЗ також не визнає епідемію кору в Україні. Крім того, з його подачі в країну поставляються американські вакцини, заборонені до використання на території США. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) вважає ці вакцини небезпечними.
«При цьому Супрун каже, що в усьому світі їх використовують. Але ж так не можна. Сьогодні вже в самому Міністерстві охорони здоров’я зареєстровано спалах кору, більше 20 співробітників міністерства захворіли. Цікаво, чи вакциновані вони і якою вакциною?»,— сказав Анатолій Сон.
На його думку,
такі наслідки реформи безпосередньо пов’язані з низькою компетентністю всього керівництва МОЗ. Фактично необхідної освіти немає ні у в.о. міністра, ні у її заступників. Сама Уляна Супрун рентгенолог, її заступники —
«хірург-недоук» Олександр Лінчевський і стоматолог-ортопед Роман Ілик. Заступник міністра Павло Ковтонюк, який відповідає за реформу фінансування охорони здоров’я, не має фінансової освіти. Заступник міністра Ольга Стефанишина, відповідальна за закупівлю лікарських препаратів і за фактом за бухгалтерський облік, — філолог і закінчила бухгалтерські курси.
«Це нонсенс. Уявіть, ми в університеті, де 3 тисячі співробітників і понад 11 тисяч студентів, беремо на роботу бухгалтера без бухгалтерської освіти. Ми можемо це зробити? Ні, адже існують якісь законні і кваліфікаційні вимоги до кандидатів», — заявив проректор ОНМедУ.
Додатково:МОЗ не підписує ОНМедУ кошторис на 2019 рік: Штрафні санкції університету на сьогодні - більше 700 тисяч гривеньСтуденти ОНМедУ прибули до Києва на безстрокову акцію протесту проти реорганізації вузуЦентр тестування МОЗ завдав державі збитків на мільйони гривень