Анотація
Подано основні характеристики сучасної трудової міграції громадян України за кордон, оцінки її масштабів, сучасні тенденції. Показано, що основними викликами, обумовленими міграційними процесами, є для України:
(1) наростання масштабів міграції за кордон, передусім трудової;
(2) активізація участі молоді, фахівців у трудовій міграції;
(3) збільшення частки мігрантів, які працюють за кордоном без належних дозволів, перебувають у неврегульованому правовому становищі;
(4) трансформація частини тимчасової трудової міграції на постійну.
Запропоновано можливі шляхи удосконалення управління міграціями та розв’язання міграційних проблем.
До Вашої уваги пропонуємо частину аналітичної записки:
"...Помолодшання української еміграції частково пов’язане з процесом об’єднання сімей, коли діти, що завершили навчання в Україні, приєднувалися до своїх батьків, які вже тривалий час перебували за кордоном. Утім, основною причиною зростання молодіжної міграції є стрімке збільшення чисельності громадян, які виїжджають за кордон з метою навчання. Якщо десять років тому в ЄС навчалися трохи більше 10 тис. учнів та студентів-українців, то в 2015 р. їхня чисельність сягнула майже 43 тис. Лише протягом 2016 р. громадянам України було вперше оформлено 25,3 тис. дозволів на перебування в ЄС з освітньою метою, з них 16,8 тис. – у Польщі (рис. 2).
Крім бажання отримати якісну освіту, наростання освітньої міграції пов’язане з тим, що вона може бути сходинкою до подальшого працевлаштування та проживання за кордоном. Тим більше, що низка зарубіжних країн започаткували численні програми для українських студентів, створили умови для виходу іноземців, які успішно закінчили національні навчальні заклади, на ринок праці країни перебування. Так, згадане вище дослідження Національного банку Польщі, що проводилося у столичному регіоні сусідньої країни, виявило лише 2,4 % українських студентів, які планують повернутися додому після завершення навчання..."Завантажити: