Напередодні нового навчального року багато батьків, які отримали добровільно-примусові рекомендації на покупку робочих зошитів з різних предметів, починають поглядати в бік прилавків з першовересневого ярмарками і придивлятися до таких додаткових матеріалів.
Думки з приводу їх придбання часто не збігаються в учасників процесу. Одні вважають, що без них неможливо продуктивно працювати: для першокласників це можливість розфарбовувати, вирізати і заповнювати, поки не сформувався навик писати, а дітям старшого віку вони замінюють відсутність прикладної складової на уроці. Інші ж вважають їх даремно витраченими грошима, посилаючись на те, що вдома лежать такі зошити з минулих років, списано з яких кілька сторінок.
"Сегодня" дізналася у батьків, вчителів і видавців, якою вони бачать роботу з такими посібниками, щоб вони приносила користь і не були тільки схемою збору грошей.
ЗНАННЯ, АБО ГРОШІ НА ВІТЕР
Батьки і вчителі, як правильно, незадоволені, якщо зошити рекомендують купувати занадто настійно, адже це влітає в копієчку. Тим більше що доцільність такої покупки часто "шкутильгає": іноді за рік в ній списана всього пара сторінок, а іноді діти перевантажені, і заповнення зошитів задають додому.
"Зошит з основ здоров'я для 7-го класу купували за ціною близько 20 грн, в рамках підготовки до навчального року. Викинули повністю чистим! І це вже не в перший раз", – говорить мама і вчитель київської школи Тетяна Литвиненко.
"Коли у тебе зошит з ОБЖ, географії, хімії, англійської/французької, біології – і все це на один день, а ще конспект, контурні карти, прочитати параграф і відповісти на питання, а ще – спортивні гуртки, додаткові заняття з англійської, я вважаю за краще дати дитині хоч годину відпочити. І заповнюю зошити сама", – говорить киянка Олена Парфьонова.
ЦІНА ЗАПИТАННЯ. В основному, за словами батьків, купувати рекомендують від 5 до 10 зошитів. На них йде від 200 до 1500 грн. "На звичайні зошити пішло 300-400 грн, на english flyhigh – близько 500 грн. Ми купували повний комплект, а списали в кожному зошиті 50-80%", – розповідає батько 6-класниці однієї з київських шкіл Максим Качаев.
Інша мама, Юлія Манятовская (Київ), розповіла, що віддала за робочі зошити 1300 грн, а Зінаїда Винниченко (також Київ) – вклалася в 300 грн. При цьому особливі емоції батьки висловлюють з приводу робочого зошита з читання/літератури.
"Сміявся, коли дізнався, що такий зошит треба купити. Для мене зошит з читання дорівнює зошиту з фізкультури, і так само безглуздо. Але нас переконали їх купити – аргументуючи тим, що ці зошити є своєрідною підготовкою до ЗНО", – говорить батько дніпровської школярки Ігор Божченко.
ЗА ЧИЙ РАХУНОК. Викликає питання і оплата додаткового матеріалу. "Як мати, я не проти покупки робочих зошитів. Але як платник податків я маю право почути, наскільки доцільно таке використання моїх грошей. Тільки один учитель моїх дітей, а їх у мене троє, за власною ініціативою намагався пояснювати батькам на зборах користь від зошитів", – говорить Наталія Слободянюк з Житомира.