Про цьогорічних лауреатів Нобелівської премії в галузі фізики, критичний стан української науки та важливість бюджетного фінансування наукових досліджень (у тому числі фундаментальних) розповів в ефірі «Громадського телебачення» завідувач лабораторії сильнокорельованих низьковимірних систем Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України доктор фізико-математичних наук Сергій Шарапов.
Відповідаючи на питання ведучої, гість студії зауважив: аби здійснювати в Україні фундаментальні дослідження, за які потенційно в майбутньому може бути присуджена Нобелівська премія, потрібні стабільне фінансування вітчизняної науки, підтримання й розвивання всієї наукової інфраструктури, створення вченим належних умов праці. За словами С. Шарапова, «йдеться не про виділення коштів на побудову якогось нового прискорювача, а просто про те, чи залишаться через рік в Україні науковці, які зможуть розповісти, за що присуджено чергову Нобелівську премію. Бо наразі фінансування та умови праці науковців незадовільні. <…> Недостатньо грошей не тільки на підтримку експериментальної роботи, а просто недостатньо грошей на опалення й виплату заробітної платні».
Як зазначив дослідник, українським урядовцям бажано було б дослухатися до слів першого директора Національної лабораторії прискорювачів імені Е. Фермі (США) Роберта Вільсона, сказаних ним у квітні 1969 року в розмові із членами Об’єднаної комісії з атомної енергії Конгресу США, які з’ясовували, чи має спорудження потужного прискорювача стосунок до підвищення обороноздатності країни та посилення її безпеки: «Про таке можна говорити лише у далекій перспективі – з точки зору розвитку технології. Він [цей дослідницький проект] має стосунок до того, чи є ми гарними художниками, гарними скульпторами, великими поетами. Я маю на увазі все те, що ми по-справжньому шануємо і цінуємо в нашій країні і що становить суть патріотизму. У цьому сенсі отримане нове знання має аналогічний стосунок до честі та країни й жодного – до питань її захисту, але робить її вартою захисту».
Про це, а також про те, яка в Україні склалася ситуація з бюджетними видатками на наукову сферу й вивченням яких проблем займаються нині фізики Академії, дізнавайтеся з відеозапису інтерв’ю:
Контакт: тел.:
(044) 290-41-24
(044) 290-41-24 (*122) факс:
(044) 290-41-24 м. Київ, вул. Смілянська, 4 Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net
При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання. euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів