Рахункова палата: Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на підготовку фахівців з вищою медичною освітою у 2016 р. « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Зовнішнє оцінювання
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
ЗВО України
ТОП-10 ЗВО України
Інформація для рейтингу
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
: пошук :
 
: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Рахункова палата: Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на підготовку фахівців з вищою медичною освітою у 2016 р.
23-11-2016

Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на виконання державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою вищими медичними та фармацевтичними навчальними закладами України


Термін проведення аудиту та підготовки звіту: з 21 червня 2016 року по 13 вересня 2016 року.

ВИСНОВКИ


1. У 2015 році та І півріччі 2016 року існуюча система формування, розміщення та виконання державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою вищими медичними та фармацевтичними навчальними закладами України не забезпечувала економності та продуктивності використання коштів Державного бюджету України у цій сфері.

Сформований Мінекономрозвитку та МОЗ обсяг державного замовлення на підготовку фахівців медичної галузі не враховує середньострокового прогнозу потреби у фахівцях на ринку праці та реальних потреб держави в таких спеціалістах. Так, згідно з показниками середньострокового прогнозу потреба в працівниках охорони здоров’я у 2019 році становитиме 18,6 тис. осіб.
Проте затверджений Кабінетом Міністрів України у 2015–2016 роках обсяг державного замовлення на підготовку фахівців за напрямом «медицина, фармація» стало низький: у 2015 році – 5 604 особи, у 2016 році – 6 245 осіб.

При цьому затверджені видатки Державного бюджету України становили лише 72 відсотки від потреби медичних і фармакологічних вищих навчальних закладів.

2. У 2015–2016 роках фінансування вищих навчальних закладів системи охорони здоров’я здійснювалося відповідно до доведених лімітів, виходячи не із вартості навчання одного студента, аспіранта, докторанта тощо, а із потреби закладу. Тобто кошти на підготовку фахівців з вищою освітою за державним замовленням фактично плануються і використовуються як кошти на утримання бюджетної установи.

При цьому аудитом встановлено, що МОЗ нерівномірно перерозподілено бюджетні призначення між вищими навчальними закладами: від 30 відсотків (Національному медичному університету ім. О.О. Богомольця) до 94 відсотків (Вінницькому національному медичному університету).

3. Через відсутність належного фінансування понад дві третини видатків проведено за рахунок коштів спеціального фонду. Так, у Державному вищому навчальному закладі «Тернопільський державний медичний університет ім.І.Я.Горбачевського МОЗ України» за спеціальністю «лікувальна справа» внаслідок недоотримання коштів у сумі 2 229,8 тис. грн не профінансовано навчання 72 студентів за державним замовленням. У Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького внаслідок недоотримання коштів у сумі 12 833,9 тис. грн не профінансовано навчання 450 студентів за державним замовленням.

Аудит засвідчив, що основним джерелом надходження коштів до спеціального фонду медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів протягом звітного періоду були платні послуги за надання освітніх послуг, частка яких перевищувала 90 відсотків усіх надходжень до спеціального фонду.

Необґрунтовано високий порівняно з іншими вищими навчальними закладами системи МОЗ (крім Національного медичного університету імені О.О. Богомольця) обсяг державного замовлення визначено Донецькому національному медичному університету ім. М.Горького (у 2015 році – 450 місць державного замовлення, у 2016 році – 469) і Державному закладу «Луганський державний медичний університет» (у 2015 році – 300 місць державного замовлення, у 2016 році – 324), тоді як у середньому у вищих навчальних закладах системи МОЗ такий обсяг становив 295 державних місць.

Динаміка збільшення кількості місць державного замовлення у цих закладах освіти за два роки найвища серед вищих навчальних закладів. Зважаючи, що зазначені навчальні заклади переведені в інші міста, а їхня матеріально-технічна та навчально-методична база, а також викладацький корпус частково переїхали з міст Донецька та Луганська у прифронтову зону, є сумнівною наявність необхідних навчальних потужностей для якісної підготовки відповідних категорій фахівців за державним замовленням.

4. Стан внутрішнього контролю у МОЗ недосконалий. Так, у МОЗ відсутні протоколи обговорення конкурсних пропозицій учасників, а тому невідомо, як реалізовувався принцип добросовісної конкуренції, відкритості та прозорості, об'єктивного і неупередженого оцінювання конкурсних пропозицій учасників.

Міністерство повною мірою не дотримується виконання нормативно-правових актів, які регулюють питання формування, розміщення та виконання державного замовлення на підготовку фахівців із вищою освітою.

До цього часу не прийнято Порядку визначення та відшкодування випускниками вартості навчання у разі порушення ними умов угоди про працевлаштування. Також відсутній механізм відшкодування вартості в разі відрахування та переведення студентів з бюджетної форми навчання на контрактну. Не врегульовано питання щодо механізму контролю (моніторингу) за відпрацюванням випускниками протягом трьох років після закінчення навчання в інтернатурі і повноважень вищого навчального закладу в цьому процесі.

5. Аудитом встановлено, що МОЗ дотримується вимог Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 № 992, і забезпечує державу фахівцями в галузі охорони здоров’я.

До закладів охорони здоров'я, які надають медичну допомогу переважно сільському населенню, у 2015 році прибуло 1566 випускників, або 96 відс. від загальної кількості направлених у ці заклади, у тому числі 717 випускників, які навчалися за цільовим направленням для сільської місцевості.

Вищі навчальні заклади системи МОЗ активно здійснюють претензійно-позовну роботу з відшкодування вартості навчання випускниками, які навчалися за державним замовленням, але не відпрацювали протягом трьох років у державному секторі.

Водночас через відсутність нормативного документа, що зобов'язував би випускника вищого навчального закладу, підготовка якого здійснювалася за державним замовленням, відшкодовувати до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі понесені витрати за угодою у зв’язку з відрахуванням студента до закінчення строків навчання і нездобуттям ним відповідного фаху, неефективно витрачено 25 239,3 тис. грн коштів державного бюджету.


Завантажити ЗВІТ:
rp_zvit_moz_17-2.pdf (458.43 Кбайт)

: анонси :
: акценти :
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*147)
факс:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*122)
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів