Озираючись в історію, можна зазначити, що ключовим моментом діяльності команди розробників рейтингу стало друге скликання Міжнародної Експертної Групи по Ранжуванню (IREG) 18—20 травня 2006 року в Берліні (Німеччина), де була проведена конференція: «Методологія й стандарти якості університетських рейтингів». На цій конференції було розроблено і схвалено «Берлінські принципи ранжування вищих навчальних закладів», які стали своєрідною «конституцією» для розробки і застосування університетських рейтингів в усьому світі. Фундаторами вказаної «конституції» стали Центр розвитку вищої освіти (CHE) (Німеччина), Інститут політики вищої освіти (США), центр ЮНЕСКО-СЕПЕС (Бухарест, Румунія) та інші авторитетні інституції з 19 країн світу. Центр «Євроосвіта» (Україна, Київ) брав участь в розробці Берлінських принципів, підписав їх і неухильно керувався ними при розробці і застосуванні національного рейтингу «Топ-200 Україна» протягом усіх 10 років своєї діяльності.
Стартувавши у 2006 році проект «Топ-200 Україна» став першим і залишається на сьогодні єдиним акредитованим IREG академічним рейтингом в Україні, відмінною рисою якого є спроба порівняти між собою університети різних типів на основі застосування до них універсальної системи критеріїв. У цьому сенсі рейтинг «Топ-200 Україна» трансформує до умов України ідеї таких міжнародних рейтингів, як «Академічний рейтинг університетів світового класу» (AWRU), більш відомого як «Всесвітній рейтинг Шанхайського університету Цзяо Тун», Всесвітній рейтинг університетів газети «Таймс», і «Всесвітній рейтинг університетів QS» компанії Quacquqrelli Symonds Ltd. (Сполучене Королівство). А останні два роки команда «Топ-200 Україна» тісно співпрацює з фахівцями пан-європейського рейтингового проекту "U-Multirank", який фінансує Єврокомісія.
Десятирічний досвід роботи упорядників рейтингу «Топ-200 Україна» дозволяє зробити певні висновки. Поступово удосконалюючись, він стає зручним інструментом для інтегрального оцінювання діяльності ВНЗ на основі сукупності критеріїв, узгоджених з IREG, що робить його корисним для українського ринку праці і зрозумілим для міжнародної спільноти, особливо для зарубіжних студентів, які хочуть отримати освіту в Україні.
Для спрощення порівняльності з відомими міжнародними і національними рейтинговими системами команда «Топ-200 Україна», регулярно обговорює методику свого рейтингу з наглядовою радою IREG (http://www.ireg-observatory.org/). Головним висновком цього обговорення є те, що за методикою, принципами укладення, оприлюднення і обговорення рейтингу «Топ-200 Україна» він не поступається відомим світовим рейтинговим системам, але його слабкою стороною (як і інших українських університетських рейтингових систем) є низька достовірність даних, що надаються університетами. Це пов’язано з недосконалим інформаційним простором країни у сфері освіти (відсутність точної, об’єктивної інформації на сайтах університетів і сайтах організацій, причетних до вищої освіти і науки) та недостатньою відповідальністю працівників університетів за достовірність даних, що надаються.
Черговий форум IREG-8 відбувся 4— 6 травня 2016 р. в м. Лісабон (Португалія), на якому було розглянуто проблему: «Рейтинги університетів та міжнародні академічні відносини - Інструмент взаємодії чи перепона?». Форум став доброю нагодою зробити внесок у вивчення процесів інтернаціоналізації вищої освіти, побачити переваги і недоліки рейтингових систем і їх застосування. Він зробив особливий акцент на необхідності враховувати досягнення університетів в галузі наук та інновацій при їх рейтингуванні. У форумі взяли участь політичні та громадські діячі, експерти, провідні представники ділового світу, зацікавлені фахівці, представники команди «Топ–200 Україна» (https://euroosvita.net/index.php/?category=1&id=4749).
Враховуючи рекомендації останнього Лісабонського форуму та гостру потребу України здійснювати високотехнологічний, інноваційний розвиток своєї економіки Оргкомітетом Національного академічного рейтингу «ТОП-200 України», за підтримки міжнародної наглядової експертної ради рейтингу, для ранжування ВНЗ у 2015/2016 році додатково було введено критерій «Інноваційна діяльність університетів». Цей критерій кількісно вимірювався обсягом інвестицій, зроблених приватним, високотехнологічним бізнесом в стартапи університетів. Зазначимо, що в якості стартапів розглядалися не лише новітні технічні розробки, а й проекти в різних галузях людської діяльності (біологічній, медичній, аграрній, гуманітарній та інших), які грунтувалися на новітніх ідеях і мали затребуванісь на споживацькому ринку.
Методологія рейтингу «ТОП-200 України» з урахуванням складової «Інноваційна діяльність університетів» викладена на сайті центру «Євро Освіта» (https://euroosvita.net/index.php/?category=28&id=1095). На основі використання цієї методології, даних університетів та експертних оцінок командою «ТОП-200 України» було виведено рейтинг двохсот кращих університетів України в 2015/2016 році.
В цьому році одноосібним лідером рейтингу «ТОП-200 України» став Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», який з суттєвим відривом від інших ВНЗ України вийшов вперед за критерієм «Інноваційна діяльність університетів». Протягом останнього року в його інноваційній екосистемі «Sikorsky Challenge» було створено понад 40 стартапів, 29 з них отримали інвестиції від приватних венчурних фондів і високотехнологічних компаній загальним обсягом 573 млн. грн. За такою моделлю НТУУ «КПІ» створив і вивів в космос перший український наносупутник “PolyTan 1” і зараз готує до запуску на орбіту наступні космічні системи, вивів на ринки серію безпілотних літальних апаратів “Spectator” для армії і цивільних галузей промисловості України, впровадив промислові технології очищення води, найсучасніші системи в галузі зеленої енергетики, біомедичної інженерії, авіації та в інших сферах людської діяльності.
П’ятірка лідерів є визнаними флагманами української вищої освіти і науки, вони мають більш ніж столітню історію розвитку їх науково-педагогічних шкіл, вони широко визнані у світі, мають амбітні і обґрунтовані стратегії свого розвитку.
Статистичний матеріал, накопичений за останні десять років командою рейтингу «ТОП-200 України» показує, що усі його багаторічні учасники постійно покращували головні показники своєї роботи, підсилювали зв’язки з роботодавцями, підвищували рівень комерціалізації своєї науки, започатковували нові міжнародні контакти, розширювали свою присутність в світових рейтингах «QS», «Таймс», «Scopus», «Webometrix» та інших.
Рейтингова таблиця
№
НЗ
Оцінка якості науково-педагогічного потенціалу Iнп
Контакт: тел.:
(044) 290-41-24
(044) 290-41-24 (*122) факс:
(044) 290-41-24 м. Київ, вул. Смілянська, 4 Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net
При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання. euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів