Як зробити українську мову рідною « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Зовнішнє оцінювання
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
ЗВО України
ТОП-10 ЗВО України
Інформація для рейтингу
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
: пошук :
 
: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Як зробити українську мову рідною
10-08-2014

Разом зі сплеском патріотизму в Україні з'явилася велика кількість бажаючих вивчити або підтягнути українську мову.«Кількість бажаючих вивчати українську мову в цьому році дійсно збільшилася, - відзначає викладач Ярослава Гарбуз. - Основні причини цього - підвищення рівня самосвідомості та бажання висловити своєрідний протест проти того, що зараз діється на сході країни».

«Сегодня» з'ясувала, де в Україні можна вивчити українську, скільки це коштує, скільки часу на це буде потрібно.

ВЧИ МОВУ БЕЗКОШТОВНО

Найбільший в Україні проект, який дозволяє вивчити мову без затрат, - «Безкоштовні курси української мови». Ініційовані Всеукраїнським комітетом захисту української мови, курси діють вже другий рік. Основна мета проекту - підвищити загальний рівень володіння державною мовою громадянами самої України, особливо тими, хто живе в регіонах, де звужена сфера вживання української мови (в першу чергу на півдні та сході країни).

Безкоштовні уроки української були організовані в 17 містах України: у Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі, Харкові, Миколаєві, Вінниці, Житомирі, Калуші, Кіровограді, Кременчуці, Херсоні, Луганську, Сумах, Севастополі, Донецьку та Черкасах. На сьогоднішній день припинили своє існування центри в Луганську, Донецьку та Севастополі. Решта - на канікулах: роботу свою вони відновлять з вересня.

За словами керівника проекту Анастасії Розлуцької, одна з першочергових задач, яка стоїть перед вчителями, - допомогти людям подолати мовний бар'єр, позбутися страху робити мовні помилки.

Учнів на безкоштовних курсах не так багато: в Києві, наприклад, число слухачів складає всього 60 осіб. Вік - найрізноманітніший: від студентів до пенсіонерів.

ПЛАТНІ ЗАНЯТТЯ

На сьогоднішній день в Україні існує величезна кількість центрів вивчення іноземних мов - і майже в кожному з них можна вивчати українську. Причому двома способами. Перший - коли викладач, власне, українець чи росіянин. Набирається група приблизно з 20 осіб (за рівнями володіння мовою людей не ділять), і вони займаються 2-3 рази на тиждень. Середня вартість одного заняття (60-90 хв) в групі складе близько 80-100 грн, індивідуальне заняття - від 100 грн за годину.

Другий варіант - для просунутих слухачів, які хочуть вчити українську на іншій мові - англійській, французькій, китайській і т.п. Як нам пояснили в одному з навчальних центрів, такий варіант обирають або іноземці, що живуть в Україні, або російськомовні українці, добре володіють іноземною мовою і не шукаючі легких шляхів. Таких клієнтів в центрах мало, тому ціни за заняття зазвичай виставляються індивідуальні: найнижча зі знайдених нами - 150 грн за годину навчання.

ДЛЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

Цього року в рамках зазначеного проекту також створено спеціальні безкоштовні курси з вивчення державної мови для українців, які були змушені покинути свої будинки на Сході і в Криму у зв'язку з останніми подіями в країні.

«Рішення організувати експрес-курси було прийнято після того, як до нас почали надходити численні дзвінки від переселенців, які приїхали жити до Києва і зіткнулися з тим, що їм складно розмовляти з співвітчизниками, - пояснює Анастасія Розлуцька. - Спеціально для них ми розробили програму, розраховану на 36 робочих годин. Її будуть читати протягом трьох місяців з два заняття на тиждень. На даний момент сформована група з 20 осіб, перший урок пройшов 21 липня. Набір учнів як і раніше триває - цей процес безперервний. Поки що такі курси працюють тільки в Києві».

Чи легко вивчити мову самостійно?

Оволодіти українською мовою можна і без сторонньої допомоги - зрештою, самовчителі ніхто не відміняв. Але чи так це просто, як може здатися на перший погляд? З цього приводу ми вирішили проконсультуватися у репетитора української мови та літератури Ярослави Гарбуз.

«Мене часто просять порадити навчальні посібники для самостійного вивчення української мови. Але треба розуміти, що навіть доверху заставлена книжками полка не допоможе, якщо немає бажання, - розповідає Ярослава Гарбуз. - Як показує практика, мало хто з «самоучок» може похвалитися хорошим кінцевим результатом. Головна причина тому - лінь. Навіть при великій мотивації і підтискаючих термінів людина не може змусити себе регулярно і сумлінно трудитися над собою. Є ще один момент: усі знання, що вона черпає з самовчителів, аудіо-та відеоматеріалів, відправляються в пасивний запас. Тобто, почувши українську мову або прочитавши текст, людина може зрозуміти кожне слово, але ось відтворити сама все це не зможе. Щоб заговорити нерідною мовою, потрібно в першу чергу подолати усний мовний бар'єр. Крім того, потрібно виробити правильну вимову, а в цьому може допомогти тільки носій мови, що вивчається».

Але самі терплячі і ті, хто люблять дізнаватися щось нове кожен день і не звикли здаватися, мову самостійно вивчити все-таки можуть. Але не раніше, ніж через рік-два після початку курсу і за умови «побачень» з українською не менше 1-2 години на день.

Корисні рекомендації:

  • Обов'язково поставте собі мету і бажані терміни вивчення мови. Мотивують чимось дійсно важливим, від чого ви не хотіли б відмовлятися, але щоб єдиною можливістю роздобути це бажане стало саме володіння українською.

  • Перш ніж приступити до самостійної роботи, краще все-таки порадитися з тлумачним учителем з приводу матеріалів для занять: самовчителів, аудіодисків, комп'ютерних програм, корисних посилань і т.п. Домовтеся з викладачем зустрічатися хоча б раз на місяць, щоб ви могли продемонструвати результат своїх праць, а учитель - дати об'єктивну оцінку, виправити помилки, дати наступні рекомендації. Такі консультації у приватній практиці можуть обійтися приблизно в 50-60 грн за годину.

  • Почніть вивчення мови з перегляду дитячих передач і читання казок з картинками. Окремі слова або уривок тексту повинні візуалізуватися.

  • Виконуючи роботу по дому або займаючись іншими справами, що не вимагають концентрації уваги, включайте собі фоном фільми/телешоу українською мовою. Так ви будете поповнювати свій пасивний словниковий «багаж» правильною вимовою, смисловими наголосами в пропозиціях, новою лексикою.

  • Знайдіть собі «напарника», який також мріє вивчити мову. З ним ви зможете відпрацьовувати мовні кліше і вимову, складати діалоги, вчитися невимушеному спілкуванню.

: анонси :
: акценти :
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
(044) 290-41-24
(044) 290-41-24 (*122)
факс:
(044) 290-41-24
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів