Вартість навчання в українських ВНЗ цьогоріч не зросла.
Експерти пов’язують це з гонкою вишів за абітурієнтом і зі соціально-економічною ситуацією, що склалася в країні.
От-от розпочнеться вступна кампанія — і тисячі українських абітурієнтів надіятимуться потрапити на бюджетну форму до омріяного вузу. Втім, бюджетних місць традиційно небагато, а отже, більшості доведеться платити за навчання. «Відомості» намагалися дослідити, скільки коштує вища освіта сьогодні.
Почнімо з волинських вишів. Так, у Луцькому національному технічному університеті найдешевшим можна назвати факультет екології та приладо-енергетичних систем. Наприклад, спеціальність «Приладобудування» контрактники можуть освоювати за шість тисяч гривень на рік. Найвища ціна на факультеті — 7000 гривень. Майже такі ж розцінки і на технологічному факультеті. Скажімо, «Машинобудування» обійдеться у 6500 гривень у рік.
Для порівняння, в Національному університеті «Львівська політехніка» те ж «Машинобудування» коштує на дві тисячі гривень дешевше. При цьому навчання на спеціальності «Прикладна фізика» тут узагалі вартує лише 3550 гривень, а на «Прикладній математиці» — 4080.
Програмістів і комп’ютерних геніїв навчають на «Комп’ютерній інженерії» та «Програмній інженерії» за 7100 та 8780 гривень відповідно. У рідному ЛНТУ фах «Комп’ютерна інженерія» обійдеться вже у 8600 гривень. Ці ж напрями у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» уже значно дорожчі — 15 400 гривень.
Зате в Луцькому політесі порівняно невисока вартість популярних економічно-фінансових спеціальностей. Рік навчання на «Менеджменті», «Обліку й аудиті», «Фінансах і кредиті», «Міжнародній економіці» коштуватиме 7300 гривень. Тоді ж як у СНУ імені Лесі Українки бакалавром із міжнародних економічних відносин можна стати за 10 760 гривень щорічно. Інші економічні спеціальності дорожчі, як у ЛНТУ, на 2200 гривень.
Загалом цінову політику Східноєвропейського національного університету низькою не назвеш. Щоб отримати освіту за спеціальностями «Історія», «Географія», «Українська мова та література», потрібно готувати по 8408 гривень щороку. До слова, у ЛНУ імені Івана Франка ці ж спеціальності коштують по 6946 гривень. Крім того, на тисячу гривень дешевший тут і напрям «Туризм».
Найдорожча спеціальність найбільшого волинського вишу — «Правознавство» — 13 734 гривні. У Національному університеті «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» правознавців готують за 19 400 гривень.
А от від столичних цін очі лізуть на лоб. Так, «Правознавство» у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка вартує аж 30 тисяч гривень за рік. Тож, аби лише стати бакалавром, доведеться викласти цілих 120 тисяч гривень. Стільки ж потрібно, щоб стати експертом із міжнародних відносин. Найдешевше в цьому вузі вчитися на гуманітарних і природничих спеціальностях. Що «Хімія», що «Українська мова та література» обійдуться у 15 тисяч гривень. А от на іноземній філології — на цілих десять тисяч дорожче. Різноманітні економічні напрямки потягнуть теж немало — 18–19 тисяч гривень.
Як з’ясувалося, дешевше гризти граніт науки навіть у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана, хоча цей виш утримує першість за підготовкою фахівців бізнес-економічних спеціальностей. Скажімо, «Міжнародна економіка», «Менеджмент», «Економіка підприємства» вартують тут 15 218 гривень, «Облік і аудит» та «Фінанси і кредит» — по 14 420 гривень.
Варто відмітити, що вартість навчання в українських ВНЗ цьогоріч не зросла. Експерти пов’язують це з гонкою вишів за абітурієнтом і зі соціально-економічною ситуацією, що склалася в країні. Та, зважаючи на ту ж економічну кризу, навіть ті ціни що є, багатьом не по кишені.
Додатково:Вибір університета визначає його репутація