Міносвіти урізало провідним вузам держзамовлення з низки спеціальностей « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Зовнішнє оцінювання
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
ЗВО України
ТОП-10 ЗВО України
Інформація для рейтингу
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
: пошук :
 
: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Міносвіти урізало провідним вузам держзамовлення з низки спеціальностей
24-07-2013

Додаткових бюджетних місць позбулися ЛНУ ім. І.Франка та КНУ ім. Т.Шевченка, а також Києво-Могилянська академія

.

Міносвіти урізав провідним вузам держзамовлення з низки спеціальностей Міністерство освіти і науки в 2013 році зменшило число бюджетних місць у провідних вишах за низкою спеціальностей, повідомляє DT.UA.

Водночас, за даними видання навчальним закладам, що не входять до числа провідних, держзамовлення було збільшено.

Зокрема, напрям підготовки "право", як і суспільні науки, цього року визнано пріоритетним для держави. У лідерів рейтингу Міносвіти - КНУ ім. Т.Шевченка (перше місце) та ХНУ ім. В.Каразіна (друге місце) урізані держзамовлення на підготовку юристів відповідно на 8 і 29%. У подібній ситуації опинилися і вузи, які посіли третє-шосте місця рейтингу МОН. Водночас, Дніпропетровському національному університету імені О.Гончара (ДНУ), що перебуває на сьомій сходинці рейтингу Міносвіти, додали 43% місць держзамовлення за згаданим напрямком.

Опитані DT.UA експерти підозрюють, що причина такого нечуваного везіння ДНУ - особливі зв'язки цього вишу з першим заступником міністра освіти Євгеном Сулимою. Наказом міністра саме цей чиновник призначений головою конкурсної комісії МОН з відбору виконавців державного замовлення.

Крім того, в 2013 році потреби держави у фахівцях за напрямом "журналістика" скоротилися на 21%. Такі імениті вузи, як ЛНУ ім. І.Франка та КНУ ім. Т.Шевченка, втратили відповідно 25 і 13% місць держзамовлення. А в НУ "Одеська юридична академія" Сергія Ківалова вперше з'явився держзамовлення з цієї спеціальності. Не забули в конкурсній комісії і про ДНУ, додавши йому 25% порівняно з минулим роком.

Аналіз розподілу держзамовлення за напрямом підготовки "міжнародна економіка" також здивував. Цього року держава замовила фахівців такого профілю на 7,8% менше. У найкращому навіть за рейтингом МОН економічному виші країни - КНЕУ ім. В.Гетьмана - кількість місць з цього напрямку скорочено на 14%. У найкращому класичному виші - КНУ ім. Шевченка - кількість бюджетників з цієї спеціальності урізали на 10%. А в ДНУ замовлення знову були збільшені.

Напрям "міжнародна економіка" з'явився цього року у Львівському інституті економіки і туризму, що отримав на нього п'ять місць державного замовлення. Рівно стільки ж забрали в іншого львівського вишу, що знаходиться на більш високій позиції в рейтингу МОН.

Експерти Центру дослідження суспільства склали рейтинговий список ВНЗ, що отримали найбільші сумарні обсяги замовлення від держави. Він виглядає таким чином (у порядку зменшення кількості місць): НТУУ "КПІ", КНУ ім. Т.Шевченка, НУ "Львівська політехніка", ДНУ ім. О.Гончара, Львівський національний університет ім. І.Франка, НТУ "Харківський політехнічний інститут", Національний університет біоресурсів і природокористування, Національний авіаційний університет, Донецький національний технічний університет, ХНУ ім. В.Каразіна.

DT.UA порівняло цей рейтинг з незалежними від Міносвіти рейтингами вишів, де враховується думка роботодавців, - ТОП-10 за версією журналу "Кореспондент", "Компас" і ТОП-200. Між ними є багато спільного. Досить високі рейтингові позиції всюди займають Києво-Могилянська академія і КНЕУ ім. В.Гетьмана. І саме вони чомусь відсутні у списку тих, кому МОН збільшило держзамовлення. Навіть навпаки - держзамовлення для цих навчальних закладів скорочено.

Обласкані ж конкурсною комісією ДНУ ім. О.Гончара та Національний університет біоресурсів і природокористування з'являються в десятці лідерів тільки в одному з трьох рейтингів - ТОП-200.

Як відомо, про отримання якомога більшої кількості місць державного замовлення мріють не лише абітурієнти, а й навчальні заклади.

Директор Центру дослідження суспільства Інна Совсун роз'яснює: "Існують нормативи щодо кількості викладацьких ставок, які мають припадати на певну кількість студентів. Отже, чим більше студентів" замовляє "держава, тим більше ставок вона гарантує університетові. Оскільки в українських вишах наукові дослідження не проводяться, значну частину їх бюджету складають зарплати на викладання. Тому щороку університети докладають всіх можливих зусиль для отримання місць держзамовлення".


Коментар МОНОбсяг державного замовлення визначено з урахуванням пропозицій і потреб регіонів

В останні дні прийому документів від вступників на навчання до вищих навчальних закладів України, фактично за тиждень до закінчення прийому, в окремих засобах масової інформації почали з’являтися упереджені замовні публікації з коментарями щодо місць державного замовлення в окремих вищих навчальних закладах, зокрема у Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара. У зв’язку з цим хотіли би зазначити.

На виконання Закону України від 20 листопада 2012 року «Про формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів» та постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року “Про затвердження Порядку розміщення державного замовлення з підготовки фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів” вперше у 2013 році розміщення державного замовлення здійснено Конкурсною комісією, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2013р. № 648 “Щодо затвердження складу конкурсної комісії з відбору виконавців державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів” у складі 32 експертів.

Обсяг державного замовлення визначався з урахуванням пропозицій і потреб регіонів. Окрім цього, опрацьовано отримані від вищих навчальних закладів необхідні пакети документів, зокрема, довідки про діяльність учасників конкурсного відбору, копії ліцензій на право надання освітніх послуг за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем, копії експертних висновків експертних комісій при Акредитаційній комісії щодо кадрового забезпечення підготовки фахівців заявлених напрямів (спеціальностей), матеріально-технічної бази, інформаційно-технічного забезпечення та проектні показники обсягу прийому та випуску, а також копії договорів (угод), що укладені між вищими навчальними закладами і підприємствами, установами, організаціями-замовниками кадрів. Водночас, проаналізовано конкурсну ситуацію по кожному вищому навчальному закладу, наявність угод (у тому числі індивідуальних – короткострокових) з роботодавцями на підготовку фахівців з вищою освітою.

З урахуванням збільшення обсягів прийому на інженерно-технічні та природничо-математичні напрями підготовки Міністерство врахувало пропозиції вищих навчальних закладів щодо збільшення у поточному році обсягів прийому саме за цими напрямами. Таким чином, було враховано і пропозиції Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, зокрема щодо збільшення на 60 місць за напрямом 6.040201 “Математика”, на 30 місць за напрямом 6.040101 “Хімія”. Загалом збільшення за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра становить всього 119 місць, у тому числі на денну форму навчання – 107 місць. Усього ж з 64 зявлених університетом напрямів підготовки на 18 напрямів обсяг державного замовлення зменшено, а на 31 напрям залишено на рівні 2012 року. Водночас, за напрямом 6.030401 “Правознавство” обсяг державного замовлення зменшено майже на 29 %, за напрямом 6.030503 “Міжнародна економіка” – на 33,3%, 6.030301 “Журналістика” – на 25%, 6.030503 “Економічна кібернетика” – на 25%.

Таким чином збільшення обсягу прийому Дніпропетровського університету імені Олеся Гончара відбулося виключно за рахунок збільшення обсягу прийому на напрями для системоутворюючих галузей економіки України, у тому числі, природничо-математичних.

Щодо ж до обсягу державного замовлення, згадуваного у публікаціях Національного університету “Києво-Могилянська академія”, повідомляємо про існування листа цього закладу від 27.06.2013 №01/965 за підписом президента НаУКМА з проханням зменшити на 18 місць обсяг прийому за напрямом 6.040203 “Фізика” та на 20 місць за напрямом 6.040301 “Прикладна математика”.: анонси :
: акценти :
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
(044) 290-41-24
(044) 290-41-24 (*122)
факс:
(044) 290-41-24
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів