Прем’єр-міністру України
Азарову М.Я.
Шановний Миколо Яновичу!
Правління Громадської Ради освітян і науковців України шле Вам найкращі побажання у Вашій нелегкій діяльності.
Разом із тим ми з тривогою просимо Вас проаналізувати і зупинити, започатковане міністерством аграрної політики і продовольства т.з. реформування аграрної освіти.
Нині в аграрному відомстві перебуває 22 університети, академії, інститути, 118 технікумів і коледжів. В них у розпорядженні є більше 70 тисяч гектарів землі. Але не зрозуміло на основі яких критеріїв планується, скажімо, із 20 аграрних університетів залишити 7, а решту 11 зробити філіями.
Наприклад, в Південний навчально-науковий-виробничий комплекс (ННВК) планується включити три аграрних вузи – Херсонський, Одеський і Миколаївський. Передбачається залишити університет в Миколаєві, а Херсонський і Одеський державні аграрні університети зробити філіями. При цьому реформа не дає відповіді що буде з науковими школами, традиціями, напрацьованими виробничими зв’язками. При цьому Миколаївський університет веде підготовку бакалаврів по 5 галузям знань, 7 напрямкам і 16 спеціальностям, Одеський – по 6 галузям, 8 напрямкам і 15 спеціальностям, а Херсонський – по 7 галузям, 10 напрямкам і 17спеціальностям.
При аналізі запропонованої реформи та схему управління науково-навчальними-виробничими комплексами випливає, що управління і розпоряджання всім майном, землею передають так званому правлінню навчально-наукових комплексів, засновниками і співзасновниками, якого будуть юридичні особи (сільськогосподарські підприємства) та іноземні партнери. Тобто майно і земля від університетів перейде до іншого керівного органу. Якщо лишити навчальні заклади цієї бази ні про яку якість освіти, автономію університету, академічні свободи, демократію, самоуправління і т.і. не може йти мова. В світі немає аналогічної схеми, яка б успішно функціонувала.
Дивно, що це реформування відбувається без глибокого аналізу, обговорення з науковою громадськістю, у повному відриві від технологічних процесів, які відбуваються у вищій освіті України. Ліквідація Міністерством аграрної політики і продовольства навіть науково-методичного центру свідчить про примітивне бажання оволодіти приміщеннями Центру. Адже, як можуть діяти університети, технікуми без науково-методичного супроводу.
Підходи до реформування аграрної освіти свідчать про непрофесіоналізм і непродуманість даних змін.
Були б вдячні за розгляд, вжиті заходи і відповідь.
З повагою,
Голова ГРОНУ, С.Ніколаєнко
професорДодатково:Міністра освіти, науки, молоді та спорту України закликають дотримуватись принципів ...Медичні ВНЗ повернули Міністерству охорони здоров'я «Вуж на пательні» - офіційне видання Мінісерства освіти про Ужгородський національний університет