Дефіцит ІТ-спеціалістів за кілька років складе майже 75%, тож рішення Міносвіти про скорочення держзамовлення на підготовку фахівців у сфері ІТ є абсурдним.Таку думку висловив голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко.
"Виходячи з прогнозних розрахунків темпів зростання вітчизняної ІТ-індустрії (35-40% на рік), до 2015 року з’явиться 168 500 нових вакансій, з них 106 тис. в експорті, 62,5 тис. на внутрішньому ринку. Дефіцит фахівців щонайменше 91 тис., а якщо врахувати нинішній стан системи освіти, дефіцит складе майже 75%", - сказав Семиноженко.
За його словами, останнім часом українські ІТ-компанії дедалі частіше змушені залучати до виконання своїх замовлень працівників з інших країн, що виглядає абсурдним для України.
"Ще більшим абсурдом виглядає рішення про 20% скорочення держзамовлення на підготовку фахівців у сфері ІТ, яка сьогодні дає до 3% ВВП, а до 2015 року може сягнути 8% ВВП", - каже Семиноженко.
Це при тому, що за результатами дослідження Gartner, Україна входить до п’ятірки світових лідерів за обсягами експорту програмної продукції, поступаючись Індії, Китаю і Росії та випереджаючи Бразилію, підкреслив Семиноженко.
На думку голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації, темпи поступу індустрії значно випереджають здатність вітчизняної системи освіти готувати фахівців на необхідному рівні.
За оцінкою профільних асоціацій, лише приблизно 10-15% випускників ІТ-спеціальностей відповідають вимогам ринку і тому відразу влаштовуються працювати за фахом. Іншим доводиться довчатися або самостійно, або за рахунок роботодавця, повідомив голова Держагентства.
"Причина в тому, що в освіті існує власна система розробки освітніх стандартів, що формується не відповідно до вимог ІТ-галузі, а до можливостей і потреб ВНЗ", - говорить він.
На його думку, ситуацію можливо виправити. Держава має створити умови для розробки сучасної кваліфікаційної рамки за безпосередньою участю ІТ-бізнесу.
Також, Семиноженко вважає, що необхідно посилити так звані освітні ІТ-кластери, тобто вищі навчальні заклади тих міст, де ІТ-спеціальності вже викладаються на високому рівні (Київ, Харків, Львів, Донецьк, Луганськ).
"Не менш важливо піднімати ІТ-освіту в школах, адже зниження коефіцієнта корисної дії вишівських випускників технічних спеціальностей значною мірою спричинене низьким рівнем шкільного викладання математики та інформатики", - зауважив Семиноженко.
Як повідомлялося раніше, Володимир Семиноженко закликав підготувати нормативно-правову базу та інші проекти, націлені на підтримку ІТ-галузі, зокрема, на збільшення держзамовлення на підготовку ІТ-спеціалістів.