Особливості шкільного навчання за кордоном « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Тестування
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
Партнери
ТОП-10 ЗВО України
Навчання за кордоном
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
Лист адміністратору
: пошук :
 
: голосування :
Чи є у відкритому доступі актуальні статистичні дані про вищі навчальні заклади
Так
Ні


: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Особливості шкільного навчання за кордоном
25-03-2010

Українська середня освіта втрачає авторитет в очах українців. Сміливі та небідні співвітчизники тепер відправляють дітей на Захід у приватні пансіони.


У київській піцерії на Бессарабці 12-річний Данило Босенко з апетитом наминає піцу з салямі. Після омлету з сосисками на сніданок і перетертих супів на вечерю, які готують у британській школі-пансіоні Sunningdale, де він живе і навчається з десяти років, піца для нього - делікатес. "Я дуже люблю м'ясо, а там його майже не дають", - нарікає Данило.

Позбавлене вишуканості меню, життя строго за розкладом і майже армійська дисципліна останні два роки - будні цього українського тінейджера. Але ні його самого, ні батьків це не бентежить. "Сила жаху від (української) освіти і того, що відбувається тут у суспільстві, такі, що вони переважили всі мої материнські страхи", - пояснює Вета Босенко, мати Данила, яка відправила сина вчитися до Великої Британії. Таким чином вона сподівається не тільки дати синові добротну освіту, а й виховати в ньому самостійність.

"Він не зможе підбігти до матусі (зі словами):" захисти мене, що мені робити?", і він буде вчитися приймати рішення, - аргументує Босенко. - З огляду на загальну інфантильність в нашій країні, я сподіваюся, мені вдасться виховати справжнього чоловіка, який буде розуміти, що таке відповідальність, почуття обов'язку і своє слово".

Українців, таких як Босенко, які можуть платити $ 30 тис. на рік (стільки, а іноді і більше коштує іноземна середня освіта), поки що небагато. При цьому туроператори відзначають, що попит на закордонні школи в столиці навіть в кризу зростає на 20-30% на рік, а в регіонах - на 10%.

Тільки в Києві такі програми пропонують з десяток компаній, які щорічно відправляють за кордон у середньому по кілька сотень школярів. 85% з них, за спостереженнями Наталії Тарченко, директора освітнього агентства DEC, їдуть до Британії.

"У класичній освіті їй немає рівних у світі", - впевнена Тарченко. Також юні українці сидять за шкільними партами у Швейцарії, Канаді, США, Франції, Німеччини, Австралії і навіть Новій Зеландії.

"Навчання за кордоном змінює мізки", - вторить колезі Олена Компанець, директор компанії Domar Travel Education.

Проте випробування життям без батьків і суворість закритих пансіонів витримують не всі спадкоємці заможних співвітчизників.


Випробування класикою

"Дуже складно було психологічно, коли опиняєшся у середовищі, де все чуже, строгі правила і закритий простір", - згадує своє навчання в британській школі Олександра Червоненко, дочка заступника столичного мера Євгена Червоненка, а зараз ще і співвласниця івент-агентства RSVP luxury agency і хазяйка магазину одягу Vogner. - Ми просиналися по гучному дзвінку, як у школі, потім - півгодини на збори і перекличка".

Її кімната була схожа на келію, а кожен ранок починався з того, що потрібно було вистояти чергу в душ - він був один на десять кімнат. Вийти в місто можна було тільки на кілька годин і лише одержавши дозвіл. "Хотілося, щоб забрали (мене додому), але я розуміла, що потрібно це пережити", - зізнається Червоненко.

Через роки, вона визнає, що це було того варте - англійська школа навчила її нестандартно мислити, планувати час і багато працювати. "Якщо сачкувати - нічого не вийде", - засвоїла на все життя Олександра Червоненко.

Англійці не приховують, що аскетичний побут і сувора дисципліна - частина класичної британської освіти. Зате найкраще матеріально-технічне оснащення і спортивна база - басейни, власні поля для гольфу і тенісу - звичайна справа навіть у рядовий британській школі. Приміром, у школі для дівчаток Abbots Bromley знаходиться одна з кращих балетних студій в країні - з її сертифікатом можна вступати в Королівську академію танців. А на базі коледжу Ellesmere готують плавців для олімпіад.

Втім, для українських батьків не це пріоритет. "Вихованням займаюся не я, як дорослий, а багато дорослих, які знають, що роблять, - пояснює особливості освіти у Британії Валерія Самборська, директор клієнтського сервісу компанії Бізнес-Лінк, яка сама колись стала випускницею англійської закритої школи, а тепер відправляє тим самим шляхом юних співвітчизників. - Там з неї (дитини) зроблять людину".

У процесі перетворення дитини "в людину", маму Босенко, наприклад, тішить те, що при цьому, перш за все, враховують індивідуальність дитини. Академічна успішність - важлива, але не єдина складова в загальній оцінці результатів. Якщо учень сильний в математиці, ніхто не стане картати його за трійку з літератури. А якщо він, скажімо, не дуже успішно навчається з біології, але при цьому капітан шкільної збірної з футболу - це не менший привід для поваги, як серед однокласників, так і вчителів.

"Ми вважаємо, що в шкільному співтоваристві так само важлива наявність лідерів в музиці й спорті, як в математиці або фізики", - говорить Барнабі Леннон, директор школи Harrow.

Інтерес до західних шкіл підігрівають література і кіно. "Гаррі Поттер змінив нас назавжди, - іронізує 48-річна Ірина Прокопюк, яка збирається в наступному році відправити свого сина до Англії. - Ми хочемо Хогвардс (назва школи, в якій, відповідно до сюжету, вчився Гаррі Поттер)".

Насправді Прокопюк вибрала для свого сина школу Lancing, яка і справді дуже нагадує альма-матер героя Джоан Роулінг. У центрі шкільного містечка - архітектурний ансамбль з двох старих і кількох нових корпусів у готичному стилі. Територія школи - 220 га з ігровими полями і доглянутим зеленими газонами. Крім традиційних предметів, музика, танці, живопис, театральне мистецтво, спорт і навіть можливість доглядати за тваринами на фермі, розташованій на території коледжу.

"Тільки магію не викладають", - жартує Джеремі Томлінсон, директор з маркетингу Lancing.


Будь готовий

Вибір школи багато в чому залежить від фінансових можливостей батьків. Найдорожчі навчальні заклади у Швейцарії. Там за рік потрібно заплатити $ 55-95 тис. У Британії менше - $ 30-50 тис. на рік, у Франції - $ 35-40 тис. в Канаді та США до $ 30 тис.

Причому в Швейцарії суворостей поменше. Приміром, якщо в Британії в багатьох школах мобільним телефоном можна користуватися лише кілька годин на день і перед сном, а на комп'ютерах стоїть жорсткий фільтр, що забороняє доступ до соціальних мереж (Однокласники, Facebook), то в Швейцарії, як правило, таких обмежень немає.

Відрізняються і умови проживання. "Там все комфортно, дуже красиво", - іронізує Компанець. За її словами, у Швейцарії і у Франції "будуть носитися з дитиною". До того ж там і кухня краще. У Франції, наприклад, дітей навчають розбиратися в хороших сирах, а шкільне меню не гірше ресторанного.

Менш європейських, за словами фахівців, цікавляться українці школами США та Канади: співвітчизники побоюються відправляти дітей у таку далечінь та й американське кіно добряче зіпсувало репутацію тамтешніх навчальних закладів.

Втім, навіть найкращі умови не гарантують успішної адаптації маленьких українців за кордоном. 12-річний Богдан, син телеведучої Оксани Марченко і екс-голови Адміністрації президента Леоніда Кучми Віктора Медведчука, протримався в елітному швейцарському пансіоні всього тиждень. Життя в студентському кампусі із суворим розпорядком дня здалася йому нестерпним.

Нестерпним виявилося і життя Марченко без сина. "Я йому подзвонила о сьомій ранку, він не взяв трубку, а ввечері зателефонував весь у сльозах і сказав:" Мамо, якщо ти ще раз подзвониш мені в недозволеному час, у мене відберуть телефон, і я не зможу з тобою спілкуватися", -- Марченко переказує ту пам'ятну розмову. - Я подумала, що це ненормально".

Ще більше здивувала Марченко реакція школи. "Коли я прийняла рішення забрати його, вони написали дивний лист моєму агентові, що у матері нестабільна психіка, і вона не дає дитині адаптуватися", - згадує вона.


Весь світ в записнику

Незважаючи на дорожнечу, в рейтингові школи потрапити непросто: іноді доводиться "вистоювати" чергу. У Швейцарії, наприклад, конкурс може бути і 100 чоловік на місце. І хоча тут хабарів не беруть, зате, як і в Україні, багато питань можна вирішити за допомогою зв'язків.

27-річний Євген Бабинін, президент групи компаній Авіоніка, який закінчив британський коледж, а потім і Оксфорд, знає кілька способів переконати керівництво школи взяти дитину без черги. "По-перше, може бути талановита дитина, по-друге, можна дитину талановито піднести, по-третє, можна знайти спільних знайомих, які можуть дати хорошу рекомендацію", - перераховує він.

Хоча, так само швидко дитина може вилетіти зі школи, якщо не здатна це довести. Причому, як правило, гроші, заплачені за навчання, в цьому випадку школи не повертають.

Однак це не зупиняє українців, які зважилися дати дитині західну освіту: багато з них твердо впевнені, що таким чином дитина змалку обросте потрібними зв'язками, школа захистить її від поганих компаній, а також виховає гідного спадкоємця сімейного бізнесу.

"Ви можете вчитися з принцом Малайзії, спадкоємцем якого-небудь великого капіталу в Мексиці, з яким-небудь бароном з Ліхтенштейну", - перераховує пріоритети Бабинін.

Не випадково західні школи облюбували спадкоємці відомих українців. Наприклад, в елітних школах Швейцарії вчилися дочка Віктора Медведчука Ірина, старший син мільярдера Ріната Ахметова Дамір і сини депутата Андрія Клюєва. Роман Франчук, онук Леоніда Кучми, закінчує коледж у Великобританії, а тепер збирається продовжити навчання в США.

Причому в західній школі, на відміну від української, статус батьків поблажок не дає.

Володимир Співаковський, директор київського ліцею Гранд, прямо називає причину зростаючої популярності приватних західних шкіл в Україні: "Вони (батьки) бачать безперспективність (вітчизняної освіти) і зовсім незрозумілі умови вступу в українські вузи, коли нерви не витримують тестів і хабарів".

До того ж після західної школи легше отримати престижну західну освіту, яка в Україні - в ціні. Євгенія Александрова, PR-менеджер компанії Brain Source International, зазначає, що випускники західних вузів - ідеальні співробітники для представництв західних компаній, що працюють в Україні; в меншій мірі - для українських компаній з західним топ-менеджментом або західними стандартами ведення бізнесу. Однак Александрова бачить і недоліки таких пошукачів вакансій: реалії батьківщини їм невідомі.

Є і ще один ризик західної освіти: далеко від батьків підліток може знайти більше небажаних захоплень, ніж під їх контролем. За словами Бабиніна, навіть в британських школах, де, здавалося б, діти під цілодобовим наглядом, багато учнів палять і випивають. І навіть у самих елітних закладах відмінно знають смак марихуани.

"(Для багатьох мам) зручно перестати вникати в ці проблеми і думати, що просунуті європейські вчителі можуть дати більше ніж мама, - міркує Марченко. - Але я впевнена, окрім освіти, батьки повинні не забути дати дитині щось більш цінне - любов і увагу".

Автор: Катерина Салей

Додатково:

«Мі інгліш ніхт ферштейн». Складні тести чи непідготовлені учні?

Абітурієнти вважають, що тест з англійської мови не відповідає шкільній програмі

Держстандарт шкільної освіти: перевантаження

Віртуальні підручники

: анонси :
: акценти :
Керівник проекту "ТОП-200 Україна" взяла участь у конференції IREG 2019 "Академічні рейтинги: виклики і проблеми для вищої освіти"
Рахункова палата: Протягом останніх трьох років участь МОЗ у реалізації державної політики у сфері вищої освіти не була ефективною
16 українських ЗВО увійшли до міжнародного наукометричного рейтингу SCImago 2019
THE University Impact Rankings 2019: Українські ЗВО увійшли до рейтингу впливу університетів на соціальний та економічний развиток
Команда «білих хакерів» КПІ ім. Ігоря Сікорського очолила десятку кращих команд світу
Предметний рейтинг QS World University Rankings by Subject 2019
Prometheus: Підготовка до ЗНО з української мови, математики та історії
Отчет Class Central: "МООС в цифрах: 2018 год"
World Universities Web Ranking 2019 - рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті (січень 2019)
Кількість патентів, отриманих ЗВО України в 2018 році - інформація в рамках підготовки рейтингу "Топ 200 Україна"
Обзор ОЭСР о развитии науки, технологий и инноваций в 2018 году: Уроки информатики должны включать логику и анализ данных
ЮНЕСКО: Онлайн-платформа Глобальной обсерватории механизмов политики в области науки, технологий и инноваций (GO-SPIN)
Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2019 році
Студенти-медики Тернопільського медуніверситету ім.І.Горбачевського започаткували акцію #StopIFOM
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*147)
факс:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*122)
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на www.euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
www.euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів